حقوق نیوز اولین پایگاه خبری تحلیلی حقوقی کشور

پنج شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ برابر با ۰۱ محرّم ۱۴۳۹ قمری و ۲۱ ۰۹ ۲۰۱۷ میلادی , مصادف است با : روز گفتگوي تمدنها

تلگرام

یک گرم طلای 18 عیار : ۱۱۶,۷۲۰ تومان
سکه تمام بهار : ۱,۲۰۴,۰۰۰ تومان
دلار: ۳,۷۶۳ تومان
یورو: ۴,۰۶۰ تومان

نرخ روزانه ارز - قیمت به ریال

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۰
پوند
۴,۶۷۶
درهم
۱,۰۳۷
دلار کانادا
۲,۸۹۲
دلار استرالیا
۲,۹۰۱
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۳۹
کرون سوئد
۴۱۹
رینگیت مالزی
۸۹۵
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۸
فرانک سوییس
۳,۸۴۸

قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۳,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۴,۰۰۰
نیم سکه
۶۸۵,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۴,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۷,۰۰۰

قیمت روز خودرو (ريال)

هایما S7 اتوماتیک
۸۵,۰۰۰,۰۰۰
وانت دیزلی فوتون
۷۹,۰۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28316
۳۸,۵۰۰,۰۰۰
پژو پارس سال کلاس 28232
۳۶,۳۰۰,۰۰۰
چانگان CS35
۶۶,۰۰۰,۰۰۰
چانگان ایدو
۶۴,۰۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 اتوماتیک
۵۵,۵۰۰,۰۰۰
رنو ساندرو
۵۲,۴۰۰,۰۰۰
برلیانس H320 دنده ای
۴۸,۷۰۰,۰۰۰
کد خبر: 230476
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۱۸
دسته: یادداشت
پرینت
ایمیل

نرخ طلاق 25 درصد کاهش می یابد

در مورد لایحه پیشنهادی و ۳۵ ماده ای که دولت در مورد برنامه ششم توسعه به مجلس پیشنهاد کرد، نگاهی برای تحکیم مسائل خانواده وجود نداشته و احتمالا لا به لای پیگیری‌های برنامه ششم توسعه زیرمجموعه‌ها، جداول و پیوست‌هایی بوده که در برنامه چنین چیزی مشاهده نشده‌ است.

کمیسیون اجتماعی مجلس چند موضوع را در تنظیم و تدوین برنامه از جمله برنامه ششم توسعه و برنامه بودجه سال ۹۶ در نظر داشته که در ابتدا نگاهش به برنامه پنجم توسعه، مسائل بالادستی و ابلاغیه‌ها و دستورات مقام معظم رهبری بوده است.

به عبارت دیگر دو دستوری که اخیرا مقام معظم رهبری ابلاغ کردند که یکی در ارتباط با حمایت خانواده است و دیگری در مورد ۱۶ بندی است که در رابطه با تحکیم خانواده و با محوریت مسائل خانواده مطرح شده و کمیسیون اجتماعی هم این موارد را مد نظر داشت. به همین دلیل بعد از طرح موضوع در کمیسیون اجتماعی نزدیک به هفت ماده و بیش از ۲۰ بند به خانواده و مسائل اجتماعی کشور پرداخته شد. کمیسیون تلفیق هم همه مواردی را که مصوب کمیسیون اجتماعی بود مدنظر قرار داد و مصوب کرد. طرح موضوع این بحث در لایحه برنامه ششم توسعه، تعیین و تهیه شد و در جدول آسیب‌های اجتماعی مصوب شد و کمیسیون تلفیق هم آن را تصویب کرد و در صحن هم همه موارد رای آوردند.

نظارت بر مصوبات مجلس

ما هم به مسائل خانواده و آسیب‌های اجتماعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرموده و خودشان هم پیگیر آن مسائل هستند از جمله طلاق، مفاسد اجتماعی، حاشیه‌نشینی، خشونت و... را در دستور کار قرار دادیم و تکالیف دولت را برای پنج سال آینده در کمیسیون مشخص کردیم. از سوی دیگر، بیشترین مصوبات در صحن و کمیسیون تلفیق پیشنهادهای ارائه شده توسط کمیسیون اجتماعی است که مورد اقبال هم قرار گرفته است. با اجرایی شدن برنامه و نظارت بر اجرایی کردن این موضوعات قدم‌های خوبی را می‌توان با برنامه برداشت.

یکی از ضعف‌های ما در گذشته این بود که در برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم که نوشته می‌شدند برخی زمینه‌ها ایجاد و برخی موارد پیش‌بینی می‌شدند، حتی در برخی برنامه‌ها پیشرفت‌های قابل توجهی بیش از حد مورد نظر وجود داشت، اما در مقابل در بعضی موارد پیشرفتی حاصل نمی‌شد و بدون توجه مسائل به دست فراموش سپرده شدند. اعتقاد من این است که هم مجلس و هم دستگاه‌های نظارتی باید برنامه مصوب مجلس را اجرایی کنند.

ثبت ۱۹ طلاق در یک ساعت

یکی از معضلات اجتماعی که ما با آن به شدت درگیر هستیم، بحث طلاق است. آمار طلاق نگرانی ایجاد کرده و یکی از مواردی است که مقام معظم رهبری هم دستور داده که در مورد آن دقت نظر داشته باشیم. در حال حاضر در هر ساعت ۱۹ طلاق به ثبت می‌رسد و آمار بسیار بالاست، حتی در برخی شهرها بالای ۴۰ درصد، یعنی حدود یک‌دوم ازدواج‌ها به طلاق منجر می‌شوند. در مجموع ۳۰ درصد ازدواج‌های کشور منجر به طلاق شده که نگرانی‌ها را در این زمینه مضاعف کرده است. با وجود این، فاصله بین ازدواج و طلاق هم معضل دیگری به حساب می‌آید. امروزه شاهد افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج و کاهش فاصله ازدواج و طلاق هستیم که باید به آن پرداخت. برای مثال در چند سال گذشته بر اساس بررسی‌های به عمل آمده پدیده طلاق در پنج تا هفت سال نخست بعد از ازدواج اتفاق می‌افتاد، ولی در حال حاضر آمار طلاق به سه تا پنج سال اول زندگی مشترک رسیده است. فاصله کوتاه ازدواج تا طلاق این مفهوم را می‌رساند که افراد سرپرست خانواده افراد کم سن و سالی هستند. در واقع زنان حدود ۲۰ تا ۲۵ ساله مطلقه شده و با کمترین سن، سرپرستی خانواده را به عهده می‌گیرند. براساس آمار سال ۹۰، دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر خانواده زن‌سرپرست داریم. این آمار در مقایسه با سال ۸۵ که یک میلیون و ۶۶۴ هزار نفر بود، تکان‌دهنده است. در حال حاضر هم بیش از دو میلیون و ۷۰۰ نفر سرپرست خانوار زن وجود دارد. این وضعیت ناشی از طلاق‌هایی است که اتفاق افتاده است و از طرف دیگر زنان مطلقه امکان اداره زندگی را ندارند و با مشقت‌هایی رو به رو هستند. این عارضه‌ای است که مقام معظم رهبری هم به آن پرداخته است. با وجود این، آخرین آمار زنان سرپرست خانوار توسط سازمان بهزیستی و سازمان‌های حمایتی ارائه شد که گزارش آن هم در خدمت مقام معظم رهبری در آخرین جلسه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی قرار گرفت.

توقف آمار طلاق

در جلساتی که بنده به طور مستمر در کمیسیون اجتماعی با حضور دستگاه‌ها داشتم این مساله مطرح شد که حداقل آمار طلاق متوقف شده و روند رشدی که داشته‌ایم ساکت مانده و حالت توقف پیدا کرده است. به عبارت دیگر طلاق طی شش ماه گذشته در همان درصدی که بوده رشد نداشته است. توقع بر این است که در قدم اول بتوانیم رشد طلاق را متوقف کنیم و بعد درصد طلاق را کاهش دهیم. در برنامه ششم توسعه یکی از پشنهادات مشاوره قبل از ازدواج است که این موضوع مورد تصویب قرار گرفت. از سوی دیگر، مسائل دیگری مانند بیکاری، اعتیاد و... وجود دارند که دولت باید به آنها رسیدگی کند تا به سمت کاهش معضلات اجتماعی برویم.

تکلیف سازمان بهزیستی برای کاهش طلاق

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه سازمان بهزیستی را مکلف کردند که در راستای کنترل و کاهش نرخ طلاق به ۲۰ درصد طی پنج سال آینده اقدام کند. از سوی دیگر، مستمری از سازمان بهزیستی را به یک چهارم دریافتی کارمندان رسمی دولت رسانده ایم که هر سال هم افزایش پیدا می‌کند و این یکی از اقدامات بسیار خوب کمیسیون اجتماعی مجلس بود. در واقع دولت به ویژه وزارت بهداشت را مکلف کرده ایم که در پنج سال آینده ۲۵ درصد نرخ رشد طلاق را کاهش دهد. به عبارت دیگر هر سال پنج درصد و در آخر برنامه باید ۲۵ درصد وضعیت فعلی طلاق را کاهش دهیم. این یک تکلیف است. برای الزامات این کار باید بسیاری از فعالیت‌ها به صورت موازی انجام شود. قوه قضائیه باید در تشکیل دادگاه‌‌های مختلف حمایت از خانواده تلاش کند، مجلس باید اگر خلایی وجود دارد آن را برطرف کند. دولت باید سرمایه و بودجه لازم را تامین کند. فعالیت مراکز مشاوره، سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات، سمن‌ها، حتی حوزه‌های علمیه را نیز در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار دادیم و امیدواریم که بتوانیم با نظارت اهداف خود را به مرحله اجرا برسانیم.

سلمان خدادادی *رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس+ 1
مخالفم - 1

بازدید: 76133

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
تازه کردن
گزارش تصویری

آمار و اطلاعات :
بازدید کل : ۶۳۱,۸۶۰,۱۲۰ نفر
حاضرین آنلاین : ۱۸ نفر
تعداد کل اخبار : ۷,۴۳۵ مورد
اخبار امروز : ۱۳ مورد